Bakan Dönmez: Doğal gazda son 20 yılda adeta bir devrim yaşandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gazda son 20 yılda adeta bir ihtilal yaşandığını; 20 yıl evvel yalnızca 5 vilayetteki 57 ilçe doğal gazdan yararlanırken, bugün bu sayının 81 vilayette 703 yerleşim ünitesine çıktığını belirtti. 

Bakan Dönmez, Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisleri’nde yaptığı 2022 Kıymetlendirme Toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Elektrik tarafında bilhassa düşük kademede dayanak meblağımız yüzde 50’ler mertebesinde, doğal gazda ise yüzde 75’ler mertebesinde devam ediyor. Tekrar hükümetimiz birtakım regülasyonlarda değişikliğe giderek, örneğin vergi düzenlemelerinde, mesken kümesinde biliyorsunuz KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e çektik. Birebir formda ziraî sulamada, yani çiftçilerin kullandığı elektrik de bu uygulamaya gidilmiş oldu.”

Yılbaşına girerken TRT hissesi, güç fonu üzere birtakım bedellerin sıfırlandığını söyleyen Dönmez, “Bunun yanı sıra hala ödeme zahmeti çeken hanelerimize de yaklaşık 3-4 yıldır uyguladığımız bir sistem var; elektrik tüketim dayanağı. Burada da dayanaktan yararlanan hane sayısı 2,4 milyon haneye ulaştı. Bu yıl ocak-eylül periyodunda, yani birinci 3 çeyrek devirde 2,9 milyar liralık takviye sağlandı. Yeniden bu yıl yeni bir uygulamaya daha geçtik. Daha evvel hükümetimiz kimi ailelere ısınma yardımı kapsamında kömür dağıtımı yapıyordu. Lakin biz doğal gazı o kadar çok yaygınlaştırdık ki vatandaşlardan bize talep gelmeye başladı; ‘Biz daha pak yakıta geçmek istiyoruz, kömür yardımından doğal gaz yardımı olarak yararlanabilir miyiz?’ diye. Ona da mart ayında geçilmişti. Şu anda 331 bin hane yararlanır vaziyette. Burada aslında 3-4 milyon haneye çıkabilecek bir imkan da kelam konusu” sözlerini kullandı.

“Dünyanın etrafını yaklaşık 36 defa dolaşacak kadar büyük bir şebekeden bahsediyoruz”

Bakan Dönmez, üretilen elektriğin iletim çizgileriyle kentlere oradan da dağıtım şebekesiyle iş yerlerine, konutlara ve başka kullanım noktalarına kadar taşındığını anlattı.

Türkiye’de iletim sınırı uzunluğunun 73 bin kilometreye, dağıtım çizgisi uzunluğunun ise 1 milyon 363 bin kilometreye ulaştığını belirten Dönmez, “Dünyanın etrafını yaklaşık 36 defa dolaşacak kadar büyük bir şebekeden bahsediyoruz. Bunun büyük bir kısmı atmosfere açık; yani dağlar, dereler geçiyoruz. Kentlerin içerisine her sokağa giriyoruz, köylerimize, yaylaya çıkıyoruz; atmosfere açık bir şebekeyi işletiyoruz” biçiminde konuştu.

“Doğal gazda son 20 yılda adeta bir ihtilal yaşandı”

Doğal gazda son 20 yılda adeta bir ihtilal yaşandığını söyleyen Dönmez, 20 yıl evvel yalnızca 5 vilayetteki 57 ilçe doğal gaz konforundan yararlanırken bugün bu sayının 81 vilayette 703 yerleşim ünitesine çıktığını tabir etti.  Son 20 yılda doğal gaz imkanı sunulan vatandaş sayısının da 3 kat artışla 69 milyona çıktığından bahseden Dönmez, şöyle devam etti:

“Neredeyse yüzde 80’inin kapısında doğal gaz var artık. Sayın Cumhurbaşkanımızın batıda ne varsa doğuda da o olacak vizyonu çerçevesinde Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a kadar 81 vilayetimizin tamamını doğal gaza kavuşturmuş olduk. Geçtiğimiz cuma günü arz güvenliğimiz açısından son derece değerli bir tesisin açılışını yaptık. Denizlerdeki Avrupa’nın en büyük doğal gaz yeraltı deposunu hizmete açtık. Depolama kapasitesi 4,6 milyar metreküp. Tuz gölünde 3-4 yıl evvel devreye aldığımız depo 1,2 milyar metreküp. Toplamda yaklaşık 6 milyar metreküpe ulaşan bir depolama kapasitemiz oldu. Her iki tesisimizi de kışa girmeden eylül prestijiyle tam doldurduk. Hala depoları kullanmış değiliz. Gereksinim epey kullanmayı planlıyoruz. Tekrar Tuz Gölü’nde genişleme kapasitesi bir yandan devam ediyor. İki yıl içerisinde oradaki kapasitemizi de 5,4 milyar metreküpe ulaştıracağız. Böylelikle 10 milyar metreküplük bir depolama hacmine ulaşacağız.” (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir