Binbir surat Prigojin! Rusya görüntüleri yayınladı: Yabancı ülkelere böyle sızmış…

Rus hükümeti paralı asker kümesi Wagner ile Rusya’nın askeri kanadına karşı ‘isyan’ davetinde bulunan fakat başarısız olan Yevgeny Prigojin’in izlerini silmeye çalışıyor.

EVİNE YAPILAN BASKINDA PERUKLAR ORTAYA ÇIKMIŞTI

Wagner destekçisi medya kuruluşları bir bir kapatılırken, Prigojin’in lüks malikanesine yapılan baskının imgeleri de geçtiğimiz günlerde medya kuruluşları ile paylaşıldı.

Özel yüzme havuzu, helikopter pisti, sauna, spor salonu ve tıbbi muayenehane üzere özel kısımları olan ultra lüks meskene yapılan baskında en çok dikkat çeken ayrıntılardan biri bir dolabın içinde yer alan farklı renk ve biçimlerdeki peruklar olmuştu.

BİNBİR HIZ PRİGOJİN

Rusya ve dünya gündeminde dikkat çeken baskının üzerinden bir kaç gün geçmeden, Yevgeny Prigojin’in konutunda bulunan peruklarla ve gözlüklerle kılık değiştirmiş olarak göründüğü bir dizi fotoğraf yayınlandı.

Önce Kremlin yanlısı bir Telegram kanalında paylaşılan manzaralar daha sonra Rus Devlet televizyonu Rossiya-1 Tv kanalında yayınlandı.

Rus medyasında yer alan bilgilere nazaran Prigojin Sudan’da Savunma Bakanlığı görevlisi gibi giyinmiş olarak görülüyor, Abu Dabi’de bir diplomat, Bingazi’de kıdemli bir teğmen, Trablus’ta bir albay, Suriye’de de bir tüccar ve bir kumandan olarak görülüyor.

GÖRÜNTÜLER TUTARLI

Bağımsız haber kuruluşu ASTRA, 62 yaşındaki Prigojin’in kostümlerini yurtdışındaki paralı asker işleri için kullandığına dikkat ederken, Batı medyası Rusya’nın yayınladığı imgelerin Prigojin’i itibarsızlaştırma gayretinin bir modülü olduğunu öne sürdü.

Sosyal medyada manzaralar üstünde oynanamış olabileceği öne sürülse de İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere nazaran, Prigojin’in alnındaki kırışıklıklar ve kaş çatma çizgileri üzere ayrıntılar fotoğrafları ile dengeli.

Görüntülerdeki bir kaç peruğun da Prigojin’in meskenine yapılan baskındakilerle uyuştuğu görülüyor.

HALA PUTİN’İN BURNUNUN DİBİNDE

Rusya’nın askeri kanadına başlattığı isyandan Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko’nun devreye girmesi ile vazgeçen Prigojin’nin nerede olduğu sorusu günlerdir dünya gündeminden düşmüyor.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında Wagner’in bir Rus şirketi olduğunu, başkanının nerede olduğu sorusunun kendisine sorulmaması gerektiğini belirterek, “Bu bir Rus şirketi. Münasebetiyle bu soru mutlaka benim için değil. Bildiğim kadarıyla Wagner askerleri kamplarında. Prigojin’e gelince, o St. Petersburg’da. Tahminen Moskova’ya gitmiştir fakat Belarus topraklarında değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir