KDV iadelerinde yeni dönem başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Katma Bedel Vergisi Genel Uygulama Bildirisi’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirim, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğle temel besin hususlarında KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi nedeniyle mükellefler üzerindeki finansman yükünün azaltılması emeliyle mükellefler tarafından KDV iadesinin yılı içinde nakden alınabilmesine yönelik düzenleme yapıldı. Böylelikle daha evvel yılı içinde mahsuben, sonraki yıl nakden yahut mahsuben alınabilen KDV iadesinin, ilgili yılında da 6 aylık devir prestijiyle nakden alınabilmesinin önü açıldı.

Sigorta şirketleri tarafından verilen süresiz ve koşulsuz kefalet senetlerinin KDV iadelerinde teminat olarak kabul edilebilmesi sağlandı.

KDV’den istisna olarak süreç yapan mükelleflerin mal ve hizmet alımlarına ait olarak kendi lehlerine ortaya çıkan kur farklarının KDV iade hesabında ne halde dikkate alınacağı konusuna ait açıklama yapılarak, KDV iadesi yapıldıktan sonra ortaya çıkan kur farklarına ait mükelleflere iade hesabında değişiklik yapmama kolaylığı getirildi.

DEMiR-ÇELİKTE DÜZENLEME

Kayıt dışı iktisatla çaba kapsamında demir-çelik eserlerinin tesliminde uygulanan tevkifat oranı 4/10’dan 5/10’a yükseltildi. Ayrıyeten kelam konusu eserleri satanların, payları Borsa İstanbul AŞ’de süreç gören şirketler olması durumunda da tevkifat uygulanması kararlaştırıldı.

Süresinden sonra beyan edilen tevkifata tabi süreçlere ait KDV’nin, mükelleflerce hangi periyotta indirim konusu yapılabileceği hususu netleştirilmiş oldu.

Tebliğin kimi hususları yürürlüğe girerken kimileri gelecek ay başında uygulanmaya başlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir