Moldova’da Putin’e karşı gövde gösterisi: Bir tek Erdoğan katılmadı

Avrupa’dan 50’ye yakın önder, Avrupa Siyasi Topluluğu’nun (AST) ikinci toplantısı için Moldova’da bir ortaya geldi. Başşehir Kişinev’e yaklaşık 40 kilometre aradaki tarihi Mimi Kalesi’ndeki AST Doruğu’na Rusya ve Belarus dışında Avrupa kıtasında bulunan 47 ülke ve Avrupa Birliği (AB) kurumlarının önderleri davet edildi.

AST Zirvesi’ne Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de geldi. Daha evvel iştiraki resmen duyurulmayan Ukrayna başkanını, komşu ve konut sahibi ülke Moldova’nın Cumhurbaşkanı Maia Sandu karşıladı.

Moldova Cumhuriyeti’nde aylardır hazırlanan görüşmede tek olmayan önder Recep Tayyip Erdoğan’dı.

Haber7’de yer alan habere nazaran

Moldova’daki bu toplantı birtakım kaynaklar tarafından Putin’e karşı bir güç gösterisi olarak yorumlandı.

BİR TEK ERDOĞAN KATILMADI

    Toplantı Perşembe günkü resmi programda yer alıyordu lakin iptal edildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tepeye katılmayan tek başkan oldu.

PUTİN’E KARŞI GÜÇ GÖSTERİSİ

AST’nin ikinci toplantısının 2,6 milyon nüfuslu Moldova yapılması, AB ve Batılı ülkelerden Moskova’ya verilen “

kuvvetli bir birliktelik mesajı

” olarak bedellendiriliyor.

Ukrayna’dan sonra Rusya’nın sıradaki amacının Moldova olacağı yorumlarını hatırlatan AB yetkilileri, Avrupa’nın AB yanlısı Moldova hükümetinin gerisinde durduğunu göstermek istediğini vurguluyor.

MOLDOVA BİLHASSA SEÇİLDİ

Zirveye konut sahipliği yapan Moldova’nın şuurlu bir halde seçildiği söyleniyor. Ülke, batıda AB üyesi Romanya ve doğuda Ukrayna ile hudut komşusu 1990’ların başında bağımsızlığını kazanan son eski Sovyet cumhuriyeti olan Moldova, 2020’de cumhurbaşkanı seçilen Maia Sandu idaresinde.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Avrupa Siyasi Topluluğu Tepesinin akabinde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Devlet Başkanı Zelenskiy, “Ukrayna’nın NATO ile yakınlaşmasında bir adım ilerlemesi için her şeyi yapmaları ve bu sinyali ittifak üyesi ülkelerden alması gerektiğini” belirtti.

Ukrayna NATO’da olsaydı Rusya’nın saldırmayabileceği değerlendirmesini yapan Zelenskiy, “Bu, en düzgün güvenlik garantisinin NATO olduğunu gösteriyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir