Reuters: İran Cumhurbaşkanı Reisi, haftaya Suriye’ye gidecek

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin gelecek hafta Suriye’nin başşehri Şam’ı ziyaret edeceği ve Suriye iç savaşının başladığı 2011 yılından bu yana ülkeyi ziyaret eden birinci İran cumhurbaşkanı olacağı argüman edildi.

Reuters’a konuşan Suriye hükümetine yakın üst seviye lokal bir kaynak, ‘Suudi Arabistan ile İran ortasında son periyotta yaşanan yakınlaşma ve Arap ülkelerinin Suriye’ye yönelik izolasyon siyasetinde yumuşamaya gitmesinin bu ziyareti beraberinde getirdiğini’ aktardı.

SURİYE BASINI: ZİYARET 2 GÜN SÜRECEK

Suriye’nin hükümete yakın El Vatan gazetesi de hususa ait haberinde, Cumurbaşkanı Reisi’nin Suriye ziyaretinin iki gün süreceğini ve bu bağlamda bilhassa ekonomik işbirliği tarafında bir dizi mutabakat imzalanacağını yazdı.

Nisan ayında Reuters’a konuşan Suriye, İran, İsrail ve Batılı kaynaklar da İran’ın Suriye’ye yapılan sarsıntı yardımlarını silah ve askeri teçhizat sevkiyatını kamufle etmek için kullandığını, İsrail’in son periyotta artan ve ‘kesin istihbarat’a dayanan hava akınlarının da bu askeri sevkiyatları amaç aldığını sav etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir