Sabahları yorgun uyananlar dikkat! Bunları yaparsanız mışıl mışıl uyur, zıpkın gibi kalkarsınız!

Uyku, bedensel dinlenmeye yer hazırladığı üzere zihinsel işlevlerin da yenilendiği bir devir. Sağlıklı bir beden için ve günün kaliteli geçebilmesi için uykunun mühletinden çok kalitesinin artırılması daha değerli.

Genelde erişkin insanlarda ortalama 7-8 saatlik uyku kâfi. Fakat uyku müddeti bireye özel bir durum. Sabahları yorgun uyananlara Japon bilim insanlarından 10 altın formülü açıkladı.

Kaliteli uyku için ne yapılmalı?

Yeterli Uyku Alın: Günde en az 7-8 saat uyku almak bedeninizin dinlenmesi ve güç toplaması için gereklidir. Bu nedenle, tertipli bir uyku rutini oluşturun ve kâfi uyku aldığınızdan emin olun.

Uyku Kalitenizi Güzelleştirin: Uyku kalitenizi artırmak için yatmadan evvel uyarıcı içeceklerden (kahve, çay vb.) kaçının, uyku ortamınızı rahatlatıcı hale getirin (sessiz, serin, karanlık), yatmadan evvel teknoloji aygıtlarından uzak durun.

Su Tüketimini Artırın: Bedeninizin uygun çalışması için kâfi ölçüde su tüketin. Sabahları uyandığınızda birinci işiniz bir bardak su içmek olsun.

Dengeli Bir Diyet Tüketin: İstikrarlı bir diyet tüketmek bedeninizin muhtaçlığı olan besinleri aldığınızdan emin olmanızı sağlar. Gereksiz şekerli, tuzlu, yağlı yiyeceklerden kaçının ve doğal, taze besinleri tüketin.

Egzersiz Yapın: Tertipli antrenman yapmak, bedeninizin sağlıklı kalması için değerlidir. İdman yaparak, daha âlâ bir uyku kalitesi elde edebilirsiniz.

Stres İdaresine Dikkat Edin: Gerilim bedeninizin gücünü tüketir ve uyku kalitenizi olumsuz tesirler. Gerilimle başa çıkmak için yoga, meditasyon, nefes idmanları yahut diğer gerilim azaltıcı usuller deneyebilirsiniz.

Kafein Tüketimini Sonlandırın: Kahve, çay, gazlı içecekler üzere kafein içeren içecekler, uykunuzu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, kafein tüketimini sınırlayarak daha güzel bir uyku kalitesi elde edebilirsiniz.

Alkol Tüketimini Sonlandırın: Alkol, uykunuzu olumsuz etkileyebilir ve sabahları yorgun uyanmanıza neden olabilir. Bu nedenle, alkol tüketimini sonlandırmak daha düzgün bir uyku kalitesi sağlayabilir.

Uyandığınızda Güneş Işığı Alın: Sabahları güneş ışığına maruz kalmak, bedeninizin doğal bir biçimde uyanmasına ve güç toplamasına yardımcı olabilir.

Düzenli Olarak Hekiminizi Ziyaret Edin: Sıhhat problemleriniz varsa, hekiminizle tertipli olarak görüşün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir