Zamlar tatlıyı da etkiledi: Tüketim 20 ton azaldı

Bayram sofralarının vazgeçilmezi olan tatlıda bu yıl tüketim azaldı.

Amida Haber’den Gönül Morkoç’un haberine nazaran, geçen yıl Ramazan Bayramı’nda Diyarbakır’da 50 ton baklava ve kadayıf tüketilmişti. Bu yıl bu sayı yüzde 30-40 oranında geriledi. Tatlıcılara nazaran, tüketimdeki düşüşün nedeni alım gücünün düşmesi. Geçen yıl 100-150 liradan satılan kadayıfın kilosu bu yıl 270 liraya, baklava ise 280 liraya kadar yükseldi.

‘DEPREMİN DE TESİRİ VAR’

Maliyet arttığı için artırım yapmak zorunda kalan tatlıcılar, fıstığın kilosunun bir yılda 350 liradan 650 liraya yükseldiğini söylüyor. Diyarbakır Lokantacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Haşim Elkan, “Depremin de düşüşte tesiri var. Beşerler zorlanıyor. Geçen yıl bir ayda 50 ton tatlı tüketilmişti. Bu yıl tatlıda Yüzde 30’a yakın bir azalma oldu. Bu yıl 30 ile 35 tonda kaldı” dedi.

“Bu yılın gözdesi halka tatlı çıktı” diyen Elkan, “Halka tatlıda tüketim tavan yaptı. Çok önemli bir tüketim oldu. Bunun ölçüsünü söylemek sıkıntı zira her cadde başında sokak tatlıcısı var. Ancak bu yılın yıldızı halka tatlı oldu diyebilirim” diye konuştu.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir