Erdoğan’dan zirveye mesaj: Diplomasiye şans verilmeli

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna-Güney Doğu Avrupa Doruğu’na gönderdiği görüntü bildiride, mahalli yönetimler seçimlerine hazırlıkları hasebiyle tepeye katılamadığını belirtti.

Video ileti vasıtasıyla olsa da iştirakçilere hitap etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu lisana getiren Erdoğan, iletisinde şu sözleri kullandı:

“Türkiye’nin Ukrayna’nın bağımsızlığına, egemenliğine, güvenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği takviye hepinizin malumudur. Kırım Tatarı soydaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması için de her türlü çabayı gösteriyoruz. Ukrayna’nın hızla toparlanması ve yine inşasına katkı sağlamaya da hazırız. Savaşın 3. yılına girmemize ve tüm çabalarımıza karşın barışın tesisi istikametinde gereğince ilerleme kaydedilmedi. Savaşın adil ve kalıcı bir barışla sona erdirilmesi için diplomasiye ve diyaloğa baht verilmesi gerektiğine dair görüşümü koruma ediyorum. Bu maksada ulaşmak için her türlü diplomatik kanaldan en üst düzeyde istifade edilmesi büyük değer taşıyor. En azından barışın genel parametrelerinin belirlenmesi üzerinde ortaklaşa bir çalışmaya başlanması gerektiği kanaatindeyim. Bu minvalde, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in 10 unsurlu barış planını prensip olarak destekliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, planın, besin güvenliğiyle ilgili başlığında yürütülecek çalışmalarda liderlik rolünü de üstlendiklerini anımsattı.

Bu ortada Erdoğan, doruğa konut sahipliği yapan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama başta olmak üzere, tepenin düzenlemesinde emeği geçenleri gönülden tebrik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir