Stoltenberg Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşecek: Gündem İsveç’in adaylığı

Norveç’in başşehri Oslo’da bugün düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Bu hafta başında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. İsveç’in iştiraki konusunda ilerleme kaydedilmesinin kıymetini her vakit vurguluyorum. İsveç’in mümkün iştirakini nasıl sağlayabileceğimizi ele alma konusunda yakın gelecekte Ankara’ya da gideceğim” dedi.

“Şu ana kadar süratli bir kabul süreci oldu”

Stoltenberg, Türkiye ve öteki müttefiklerin geçen yıl Madrid’de düzenlenen NATO Başkanlar Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya’yı üyelik için davet ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Tüm müttefiklerin ve Türkiye’nin İsveç’i tam üye olmaya davet ettiğini ve bunun Madrid’deki son dorukta gerçekleştiğini unutmamalıyız. Şu ana kadar bu çok süratli bir kabul süreci oldu zira Finlandiya ve İsveç Mayıs ayında müracaatta bulundu. Finlandiya esasen üye oldu ve İsveç’in de üye olacağından eminim. Bunun mümkün olduğunca erken gerçekleşmesi için çalışıyoruz. Benim mesajım İsveç’in üyeliğinin İsveç için yeterli olduğu, İskandinav ülkeleri için güzel olduğu, Baltık ülkeleri için uygun olduğu ve birebir vakitte NATO için de âlâ olduğudur. Bu NATO’yu daha güçlü kılacak ve birebir vakitte Türkiye ve tüm müttefikler için de düzgün olacaktır. Yakın gelecekte Ankara’ya gideceğim lakin tarih şimdi belirli değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir